Karaman Barosu Avukatlar Günü Basın Açıklaması
468*60

Avukatlar Günü Basın Açıklaması

29 Mayıs 2010 | | Baro | Avukatlar Günü Basın Açıklaması için yorumlar kapalı

Karaman Baro Başkanlığı’nın  5 Nisan 2010 tarihli Avukatlar Günü hakkındaki Basın Açıklaması;

İlk kez 05 Nisan 1958 tarihinde İzmir’de Türkiye Barolarından gelen temsilcilerin “Türkiye Avukatlar Birliği” statüsünün hazırlanması toplantısında getirilen öneri üzerine 5 Nisan’ın avukatlar günü olarak kutlanması kabul edilmiş, 15/16 Mayıs 1987 tarihinde Tekirdağ’da yapılan Türkiye Barolar Birliği genel kurul toplantısında bu tarihin avukatlar günü olarak kutlanmasına karar verilmiştir.
Barolar sadece avukatların meslek örgütleri değildirler. Yasalarla verilmiş insan haklarını savunma ve koruma, hukuksuzluklara karşı çıkma fonksiyonu ve görevi de bulunmaktadır. Bu nedenle bir kamu hizmet kurumudur.
Avukatlar, insan hakkı ihlalleri ile hiç anılmadılar. Hak, adalet savunucusu oldular. Avukatlar, diktatörlerce ve zulüm rejimlerince hiç sevilmediler, hep mazlumun yanında insan hakları ve özgürlük savunucusu oldular, bütün memleketlerin yerlisi, bütün yüzyılların çağdaşı olarak yaşadılar. Sağırın; duyan kulağı, körün; gören gözü, dilsizin; gören gözü oldular. Avukat, dara düşenin sırdaşı, umutsuzluğa düşenin umudu, toplumun ışığıdır. Avukatlar esir kullanmadılar, fakat efendileri de olmadılar.
Bir devleti meşru kılan adalettir, adaleti meşru kılan savunmadır. Bir ulusun yüksek değerlere sahip demokrasi ile yönetildiğinin ölçüsü avukata verilen önem ve değer ile ölçülür.
Son günlerde Anayasa değişikliklerinin tartışıldığı, hukuk ve hukuk üstünlüğünün sorgulandığı zor bir dönemden geçmekteyiz. Çağdaş demokrasilerin vazgeçilmezi “kuvvetler ayrılığı” ilkesidir. Ülkemizde hukuk devletinin ve demokrasinin gereği olarak  “kuvvetler ayrılığı” ilkesi geçerlidir. Anayasamızda da düzenlendiği gibi egemenlik kayıtsız şartsız millete aittir. Bu sistem demokrasinin uygulama biçimine göre aynı zamanda  “temsili demokrasiyi“ ifade eder. Yasama,yürütme ve Yargı erkleri birbirlerinden ayrı ve bağımsız olarak millet adına egemenlik yetki ve işlevlerini kullanırlar.  Erkler arasındaki ilişki karşılıklı mücadeleye değil işbirliğine ve işbölümüne dayanmalı ve ahenk kaybedilmemelidir. Bu tartışmalardan nemalanmak isteyenlerin bunu yaparken sadece yargıya değil hukuk devletine zarar verdiğini, bu zararın ise Türkiye Cumhuriyeti Devletine zarar verdiği tartışmazsız bir gerçektir.
Bağımsız savunma, bağımsız yargının, bağımsız yargı, hukuk devletinin, hukuk devleti ise, insan haklarının ve toplumsal barışın güvencesidir. Bütün sorumluları; yargıya karşı duyarlı olmaya çağırıyoruz. Bu vesile ile değerli meslektaşlarımızı avukatlar gününü kutluyoruz.

BARO BAŞKANI
AV. KERİM GÖKHAN ŞANCI

Etiketler:Yorum yapma kapalı.Tasarim: Sosyetiq. Turkce Duzenleme Wptema

Telif: © 2010 Karaman Barosu

SON YAZILAR (RSS) ve Yeni Yorumlar (RSS).